:

:

TV Most

clock

Novembar 22, 2017   12:05

0

201

Duraković: Istorijska presuda, na Vučića mnogi da se ugledaju


Reč je, kako kaže Duraković za televiziju Jedinstvo i Tanjug, o istorijski važnoj presudi, jer je izrečena visokom oficiru VRS, ali i zato što je u obrazoloženju navedena i odgovornost generalštaba jugoslovenške narodne armije, čiji je Mladić bio oficir.




Uz presudu Radovanu Karadžiću koji je, po njegovim rečima, politički najodgovorniji za ideologiju i prirodu rata koji je vođen u BiH, dolazi ova, druga istorijski važna presuda, kaže Duraković, uz zaljenje što je Slobodan Milošević preminuo pre izricanja presude u Hagu.



Tek tada bi, smatra on, bio "zatvoren ciklus presuda koje bi definitivno raskrinkale prirodu i karakter rata u BiH".



A to je, po njegovom mišljenju, uključenost Srbije u rat u BiH, u kome su izvršeni najgnusniji zločini od progona, preko zločina protiv čovečnosti, udruženog zločinačkog poduhvata, do genocida u Srebrenici.



Duraković žali što Mladić nije osuđen za genocid i u još šest opština u BiH, jer je to, kako kaže, bio "poslednji istorijski momenat da se dokaže genocidna namera u Prjedoru i u drugim mestima".



"Na žalost, sada sledi reakcije, jedni će to da prihvataju, drugi će da negiraju u svim predmetima koji su se našli pred Haškim tribunalom" kaže Duraković.




Haški tribunal izrekao je prvostepenu presudu generalu i ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću i osudio ga na doživotnu kaznu zatvora. Mladić je osuđen po 10 od 11 tačaka optužnice. On je oslobođen optužbi za genocid u šest opština (Ključ, Kotor Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča tokom rata u BiH), ali je osuđen za genocid u Srebrenici, progon, istrebljenje, zločin protiv čovečnosti, ubistvo, nehumano delo prisilnog premeštanja, deportaciju, terorisanje i protivpravne napade na civile, uzimanje talaca. Ovo je prvostepena presuda na koju postoji pravo žalbe.



On navodi da sada treba podvući istorijsku liniju i reći da se istina ne može prepravljati.



"Ne tražimo satisfakciju tako što bi Srbija ili Banjaluka zvanično prihvatile presude za genocid u Srebrednici. Ne vidim sada spremnost za to, ali sam zabrinut što to ostavljamo našoj deci. Presude se moraju prihvatiti kako bismo pristupili istinskom pomirenju, jer nas sve drugo vodi u politički sunovrat", kaže on.



Duraković istovremeno ocenjuje da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ulaže velike napore da "u političkom ambijentu u Srbiji nađe neki najblaži put da kaže da Srbija prihvata da su zločini bili", ali na način koji neće biti protiv interesa Srbije na njenom putu ka EU.



"Voleo bih da većina zvaničnika u Srbiji misli kao on", kaže Duraković, navodeći da je Vučić, koji je "pre desetak godina postavljao table sa natpisom Bulevar Ratka Mladića, učinio veliki lični napredak, ali i pokazao da je hrabar" jer "zemlju koja u većini još uvek nije spremna na istiinsku katarzu on oblikuje u tom smeru".




 


0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva