:

:

TV Most

clock

Maj 22, 2019   12:30

0

213

Brnabić: Bez kompromisa u borbi sa sivom ekonomijom

Premijerka Ana Brnabić je na Četvrtoj godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije", poručila da država nastavlja odlučno da se bori protiv sive ekonomije i da tu neće biti kompromisa.

"Apsolutno neće biti kompromisa u borbi, jer je to jedini način da obezbedimo fer uslove privredi koja posluje u skladu sa zakonima i plaća poreze. Mi možemo da obezbedimo bolji kvalitet života za sve građane Srbije", naglasila je Brnabić na konferenciji na kojoj je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije.

Istakla je da je novim Akcionim planom za 2019. i 2020. godinu predviđeno 36 mera i 153 aktivnosti.

To je, kaže, dokaz kontinuiranog zalaganja vlade na suzbijanju sive ekonomije, kao jednog od prioriteta u stvaranju boljih uslova za život i rad u našoj zemlji.

Novi Nacionalni program predviđa smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni za gotovo 200 miliona evra i prevođenje najmanje 11.000 radnika i 9.000 firmi iz sive zone u legalne tokove, u naredne dve godine.

Šib: Pozitivni rezultati Srbije, siva ekonomija i dalje problem

Srbija je proteklih godina ostvarila pozitivan ekonomski rast uz povećanje poreskih prihoda, ali bez obzira na dobre postignute rezultate i dalje je veliki problem siva ekonomije, izjavio je danas ambasador Nemačke Tomas Šib i naveo da se procenjuje da siva ekonomija u Srbiji predstavlja i do 30 odsto njenog BDP-a.

Na godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije" na kojoj je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije, Šib je rekao da Srbija gubi značajne poreske prihode zbog sive ekonomije a taj izgubljeni poreski prihod mogao bi da obezbedi novi prostor za investicije u obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti i drugim oblastima na korist svih građana.

Naveo je da Srbija i Nemačka sarađuju u borbi protiv sive ekonomije i to nekoliko godina, da su postignuti rezultati i uspesi u tim nastojanjima, te da je zajednička namera da se pojača odgovornost vlasti prema građanima, ali i da građani moraju da poštuju određena pravila.

Među uspesima u borbi protiv sive ekonomije Šib je naveo posebne šaltere za savetovanje po pitanju poreza koji su otvoreni u okviru Poreske uprave širom Srbije na kojima su poreski savetnici odgovorili na više od milion zahteva i pitanja građana.

"Sa NALED-om smo podržali privremena poreska izuzeća za početnike u biznisu od prošlog oktobra i razne obuke", rekao je Šib.

Istakao je da su zahvaljujući saradnji sa Vladom Srbije i svim zajedničkim aktivnostima koje su preduzete postignuti rezultati.

Naglasio je da je Nemačka spremna za nastavak saradnje sa Srbijom u borbi protiv sive ekonomije koja je blisko povezana sa jačem vladavine prava, nezaobilaznom stavkom u pregovorima Srbije o pridruživanju EU, kaže Šib.

Naveo je da će Nemačka nastaviti da pruža podršku reformama u Srbiji kao njen pouzdan partner,

Šib je rekao da je tokom proteklih godina ekonomski razvoj u Srbiji je bio pozitivan, da je rast bio solidan, da je poboljšana naplata i povećani poreski prihodi i to zbog većeg broja radnih mesta i viših plata.

Dodao je da je fiskalna konsolidacija dobro napredovala i da je javni dug znatno smanjen.

Novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije

Na Četvrtoj godišnjoj konferenciji "Izlaz iz sive ekonomije" u Beogradu, danas je predstavljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije koji predviđa u naredne dve godine smanjenje obima poslovanja u sivoj zoni za gotovo 200 miliona evra i prevođenje najmanje 11.000 radnika i 9.000 firmi iz sive zone u legalne tokove.

Godišnjoj konferenciji Vlade Srbije i Nacionalne organizacije za lokalni ekonomski razvoj (NALED) o suzbijanju sive ekonomije prisustvuju premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar finansija Siniša Mali, ministarka pravde Nela Kuburović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib.

Program koji su pripremili vlada i NALED uz podršku Nemačke razvojne saradnje GIZ, sadrži 36 mera i 153 aktivnosti raspoređenih u pet ciljeva: efikasniji nadzor, unapređenje rada Poreske uprave, uvođenje podsticajnih mera za legalno poslovanje i zapošljavanje, smanjenje administrativnog i parafiskalnog opterećenja, jačanje svesti o suzbijanju sive ekonomije.

Član Upravnog odbora NALED-a Svetoslav Atanasov istakao je na skupu u Palati Srbija da je pripremljen novi Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije i Akcioni plan za 2019. i 2020. godinu.

"I ovde dugujemo veliku zahvalnost Vladi Srbije, premijerki i ministru finansija na otvorenosti za dijalog s privredom", rekao je Atanasov.

Naglasio je da su za privredu prioritetne mere koje će podstaći legalno poslovanje, smanjiti birokratiju i troškove, i kao primer naveo novu proceduru prijave sezonaca koja je uštedela 15 miliona evra poljoprivrednim gazdinstvima i kompanijama.

"Čak 79 odsto privrednika istaklo je u istraživanju NALED-a da su visoki porez i doprinosi na zarade ključni uzrok sive ekonomije i zato je smanjenje poreskog opterećenja jedna od najvažnijih mera", rekao je Atanasov.

Kako je naveo, važno je da se proširi delokrug programa Startuj legalno i sistema za prijavu sezonaca u građevinarstvu, turizma i kućnih poslova, uspostavi elektronski javni registar taksi i naknada i da se prepoznaju novi oblici radnog angažovanja, kao što su rad s nepunim radnim vremenom, frilens poslovi i rad za stranog poslodavca, gde ima mnogo prostora za prevođenje radnika u legalne tokove.

Na konferenciji, članovi Koordinacionog tela vlade za suzbijanje sive ekonomije na čelu s ministrom finansija Sinišom Malim i predstavnici privrede okupljeni u NALED-ovom Savezu za fer konkurenciju razmotrili su i druge prioritetne mere akcionog plana, kao što je jačanje kapaciteta inspekcija, suzbijanje nelegalne gradnje i sive ekonomije u transportu, unapređenje procesuiranja poslovanja u sivoj zoni i druge mere.

Izvor: Танјуг

Brnabićsiva ekonomija
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva