:

:

TV Most

clock

Decembar 09, 2020   13:26

0

150

Brnabić: Nastavlja se trend velikih ulaganja u infrastrukturu

Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da Srbija nastavlja sa trendom velikih ulaganja u infrastrukturu i to pre svega u putnu i železničku, jer je to važno za ekonomiju i povećanje životnog standarda građana.

Brnabić je to kazala odgovarajući na pitanja na onlajn konferenciji AmCham -a na kojem su predstavljeni rezultati godišnjeg istraživanja "Osmo prolazno vreme - poverenje i zadovoljstvo investitora".

Predsednik Američke privredne komore u Srbiji Zoran Petrović, u ime svih članica, upitao je i da li je moglo više da se rasporedi za zaštitu životne sredine.

Brnabić je istakla da se vlada kada je u pitanju infrastruktura vodi agendom "zeleno i digitalno", koju ima i EU.

"U tom smislu smo pokrenuli projekat izgradnje prvog digitalnog autoputa - Moravski koridor, ali smo i u budžetu za 2021. izdvojili značajna sredstva za izgradnju digitalnih ruralnih puteva", kazala je Brnabić.

Dodaje da će se još više ulagati i u modernizaciju železničke infrastrukture.

Brnabić navodi da se završava gradnja brze pruge na delu od Beograda do Novog Sada i da treba da krenu i radovima na deonici od Novog Sada do granice sa Mađarskom.

"To je u skladu sa agendom EU, ali i sa agendom zaštite životne sredine", kazala je premijerka i dodala da se pored toga izdvajaju dodatni resursi za digitalne punjače na putevima.

Ističe da je važno da se ne izgubi kontakt sa ostalim panevropskim koridorima i sa evropskom transportnom mapom.

Brnabić očekuje i da će se do sredine 2022. završiti nekoliko projekata, od kojih je kao jedan od najvažnijih izdvojila deonicu autoputa "Miloš Veliki" od Preljine do Požege, nakon čega će se raditi na tehničkoj dokumentaciji za kraka ka Sarajevu odnosno deonicu Požega - Kotroman.

To je i u smislu povezivanja regiona izuzetno važno, kazala je Brnabić i dodala da se očekuje i završavanje puta Tutin- Novi Pazar, i prve deonice Moravskog koridora do Kruševca.

Brnabić dodaje da će sledeće godine biti započeti radovi na izgradnji Fruškogorskog koridora.

Srbija će definitivno imati najmanji pad BDP u Evropi od 1 odsto

Ona je izjavila da sada već može da kaže da će Srbija ovu godinu završiti sa najmanjim padom BDP-a u Evropi od jedan odsto, kao i da će taj pad možda biti i manji.

Brnabić je, na onlajn konferenciji u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji ( AmCham ) povodom predstavljanja rezultata godišnjeg istraživanja ,rekla da je država nastojala u tome da se situacija usled pandemije drži pod kontrolom i da ne dođe, pre svega, do velikog pada zaposlenosti, ali i da se sačuva zdravstveni sistem.

"Danas sa velikom sigurnošću mogu da kažem da će Srbija ovu godinu završiti sa najboljim rezultatima u Evropi i sa najmanjim padom, od minus jedan odsto BDP možda i nešto manje, ali i da ćemo zahvaljujući svim merama moći to da nadoknadimo 2021. i da idemo 2022. u brzi rast", rekla je premijerka.

Navela je da se borba sa korona virusom i posledicama koje ostavlja nastavlja i da će tako biti i u prvoj polovini naredne godine.

"Očekujemo da će i u prvoj polovini 2021. biti nastavka borbe i sa virusom i posledicama i za ekonomiju i za privredu", rekla je Brnabić.

Zahvalila je predstavnicima AmChama , odnosno kompanijama što su zadržali zaposlene i svojim aktivnostima pomogli privredi u Srbiji i zdravstvenom sistemu, ali i drugim institucijama.

Takođe, ukazala je da se veliki deo onoga što je pokazalo njihovo istraživanje poklapa sa zacrtanim prioritetima vlade.

Brnabić je istakla da je veoma važno i korisno to što se radilo u prethodnom periodu na unapređenju elektronske uprave.

To nas je spasilo ove godine, naglasila je ona dodajući da će sada biti veći fokus na vladavini prava i zaštiti životne sredine.

To su dva glavna prioriteta, poručila je ona.

Predsednik AmCham-a Zoran Petrović istakao je da je problem virusa korona i globalni i lokalni, kao i da predstavlja veliki problem za zdravstveni sistem i državu, ali i na sve privrednike koji su sve vreme radili tako što im je na prvom mestu bilo da zaštite zdravlje zaposlenih.

Kako kaže, privrednici su položili težak ispit, ali brzo su organizovali posao tako da čuvaju zdravlje ljudi i reagovali na promene.

"Dosta smo uložili na elektronske kanale komunikacije, reorganizovali smo biznise tako da nastavimo sa radom uz prioritet očuvanja zdravlja", kazao je Petrović i dodao da je i država Srbija umnogome pomogla da rezultati ne budu tako loši kakvi su mogli biti.

Ističe da se Srbija po pomoći koja je data privredi i BDP-u ističe u Evropi i dodaje da je nivo podrške nešto iznad 10 odsto BDP.

Navodeći da je pandemija daleko od kraja, Petrović je kazao da će se efekti na većinu članica AmCham-a i sledeće godine biti najveća prepreka u poslovanju.

"Videli smo da je moguć i brz prelazak na onlajn komunikaciju državnih organa sa privredom u nekim slučajevima, ali neophodno je fokusirati se na ovakav prelazak kod svih administrativnih organa", naveo je Petrović.

Navodi da će privreda imati težak zadatak i u narednim mesecima, ali ističe da postoje šanse da zajedničkim radom sa državom nadoknade sve izgubljeno do kraja 2021. i da BDP bude i bolji.

"Fundamentalne reforme ne smemo da zanemarimo, a to je reforma pravosuđa, vladavina prava, što je i inače visoko na agendi Vlade Srbije", kazao je Petrović.

Situacija teška, ali ne i dramatična

Epidemiološka situacija u Srbiji trenutno je vrlo kompleksna pošto i dalje beležimo veliki broj novozaraženih, izjavila je danas premijerka Ana Brnabić i dodala da je važno da, ipak, taj broj ne raste dramatično već se održava na određenom nivou.

Nadamo se da će ukoliko budemo nastavili da se pridržavamo mera narednih dana ili nedelju dana taj broj krenuti da pada, rekla je Brnabić na onlajn konferenciji u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) povodom predstavljanja rezultata godišnjeg istraživanja.

Navela je da se borba sa korona virusom i posledicama koje ostavlja nastavlja i dodala da će tako biti i u prvoj polovini naredne godine.

Očekujemo da će i u prvoj polovini 2021. biti nastavka borbe i sa virusom i posledicama i za ekonomiju i za privredu, rekla je Brnabić.

Ona je zahvalila predstavnicima AmChama, odnosno kompanijama što su zadržali zaposlene i svojim aktivnostima pomogli privredi u Srbiji i zdravstvenom sistemu, ali i drugim institucijama.

Ukazala je da se veliki deo onoga što je pokazalo njihovo istraživanje poklapa sa zacrtanim prioritetima vlade.

Brnabić je dodala da se nastojalo u tome da se situacija izazvana pandemijom drži pod kontrolom i da ne dođe pre svega do velikog pada zaposlenosti, ali i da se sačuva zdravstveni sistem.

"Danas sa velikom sigurnošću mogu da kažem da će Srbija ovu godinu završiti sa najboljim rezultatima u Evropi i sa najmanjim padom, od minus jedan odsto BDP možda i nešto manje, ali i da ćemo zahvaljujući svim merama moći to da nadoknadimo 2021. i da idemo 2022. u brzi rast", rekla je premijerka.

Izvor: Танјуг

Brnabićkoronavirusepidemiološka situacijaSrbija
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva