:

:

TV Most

clock

Novembar 11, 2021   16:10

0

145

Đurić pisao svim članovima Kongresa, poklonio znak ramonde

U čast obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu, ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Marko Đurić, uputio je pisma svim članovima Predstavničkog doma i Senata u američkom Kongresu i poklonio im 535 broševa sa znakom Natalijine ramonde.

U posebnom pismu koje je poslao na adrese 435 kongresmena i 100 senatora, povodom jednog od najznačajnijih datuma u našoj istoriji, Đurić je istakao savezničku, pobedničku i oslobodilačku ulogu naše zemlje u Velikom ratu, saopštila je danas Ambasada Srbije u Vašingtonu.

Đurić je podvukao da je u borbi za slobodu Srbija izgubila skoro dve trećine radno sposobne muške populacije, odnosno čak jednu trećinu tadašnjeg ukupnog stanovništva, čime je, po broju stradalih u odnosu na broj stanovnika, istorijski označena kao zemlja sa najvećim gubicima.

Podsetivši na ovogodišnji jubilej u diplomatskim odnosima i istorijsko savezništvo Srbije i SAD, Đurić se u pismu osvrnuo i na veliko priznanje koje nam je tadašnji američki predsednik Vudro Vilson ukazao naredbom da se srpska zastava, kao prva strana zastava u istoriji, vijori nad Belom kućom i na zgradama svih javnih institucija u Vašingtonu 28. jula 1918. godine, a u čast herojske žrtve i borbe našeg naroda za slobodu čitavog sveta.

Ambasador Đurić je članovima Kongresa ukazao i na višeznačnost zvaničnog simbola današnjeg praznika, koji, pored motiva odlikovanja Albanske spomenice u znak sećanja na Albansku golgotu, u središnjem delu sadrži i ljubičasti cvet, Natalijinu ramondu.

Osim što je geografski svojstven za naše prostore, biološka jedinstvenost ovog cveta, koga nazivaju i „cvet feniks“, jeste potpuna regeneracija, čime se simbolizuje ponovno rađanje, preporod i oporavak naše zemlje nakon ratnih gubitaka i stradanja.

Citirajući reči Nikole Tesle: „Neka budućnost govori istinu i proceni svakog prema njegovom radu i dostignućima“, Đurić je pismo kongresmenima i senatorima zaključio pozivom na zajedničko produbljivanje odnosa u budućnosti.

Izvor: Танјуг

ĐurićSADDan primirja u Prvom svetskom raturamonda
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva