:

:

TV Most

clock

April 28, 2020   20:40

0

203

Ko je uplatio aranžman do 15.marta imaće pravo na zamensko putovanje do kraja 2021.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je jutros da će uredbom Vlade svi putnici koji su uplatili aranžmane do 15. marta ove godine, imati pravo na zamensko putovanje koje mogu iskoristiti do kraja 2021. godine.

"Ugovori će biti pokriveni garancijama putovanja, odnosno garancijama osiguravajućih kuća - polisama osiguranja", kazao je Ljajić za Radio-televiziju Srbije.

On je dodao da država na svaki način želi da zaštiti oko 500 hiljada ljudi koji su do naznačenog datuma uplatili svoje aranžmane.

Ljajić je objasnio da novi ugovor, koji će putnici potpisivati sa agencijom, podrazumeva da se obavi na istoj ili drugoj destinaciji, po dogovoru dve strane.

"Njegova vrednost u svakom slučaju ne može biti manja nego vrednost uplaćenog aranžmana do 15. marta", ukazao je ministar.

Takođe, kaže, kao opcija stoji i povraćaj novca, koji je agencija dužna da realizuje 14 dana nakon 31. decembra naredne godine i dodaje da je već sad rešeno oko 123 hiljade slučajeva tako što su putnici prihvatili ponudu agencija ili je novac vraćen.

Prema rečima Ljajića, još niko ne zna na globalnom nivou kada će se i na koji način otvarati granice, te s tim u vezi iznosi preporuku da građani ove godine odmor ili barem jedan njegov deo provedu u zemlji.

Definitivno je preporuka epidemiologa da se ostane ovog leta u Srbiji. Šta je sa onima koji su aranžman uplatili još početkom godine? Da li ipak postoji šansa za putovanje barem krajem leta? O ovim temama za RTV je govorio i Aleksandar Seničić, direktor JUTA.

Potvrde rešenje da se sačuva novac putnika i opstanu agencije

Potvrde o zamenskim putovanjima može da preuzme oko 240.000 građana koji su uplatili putovanja do kraja ove godine, kaže Seničić i ističe da je uredba Vlade Srbije, koja predviđa vaučere za one koji ne mogu da putuju zbog pandemije koronavirusa, doneta kako bi se sačuvao novac putnika, ali i radna mesta turističkih radnika i omogućio opstanak agencija.

Seničić je naveo da je mnogo agencija već uplatilo novac putnika inostranim partnerima koji taj novac sada ne mogu da vrate.

"Ovo nije idealno rešenje za turističke agencije, ni za putnike. Ima putnika kojima to neće odgovarati. Dakle, možemo da omogućimo da se putovanje realizuje u narednih 18 meseci'', rekao je Seničić za TV B92.

On je objasnio da ko ne može da putuje ili mu zamena nikako ne odgovara, može da počev od 1. januara 2022. traži povraćaj novca koji će agencija biti dužna da mu isplati u roku od 14 dana od dana podnošenja zahteva.

''Verujem da će agencije, ako budu u mogućnosti, moći da isplate i ranije", naveo je Seničić.

Dodao je da je ova uredba doneta po uzoru na druge zemlje EU, pre svega na Nemačku kao jednu od najuređenijih, te Grčku u koju ide najveći broj putnika iz Srbije.

"Ako bi svi tražili novac sada, većina agencija bi prestala da postoji. Agencije imaju polise osiguranja od insolventnosti koje pokrivaju gubitak od 200.000 do 400.000 evra, ali ta polisa ne može da se iskoristi u ovom trenutku. Štitimo prava putnika, jer bi u ovom trenutku ostali bez svog novca'', naveo je Seničić.

Potvrde o zamenskim putovanjima izdaju turističke agencije, a ne država.

Kako je objasnio, ukoliko je neko uplatio aranžman u određenom periodu sezone, moći će da koristi isti objekat i istu destinaciju ove ili sledeće godine u ovo vreme.

"Ukoliko, recimo, želite nešto skuplji aranžman, jer ste platili predsezonu, a želite da zamenite za odlazak u sezoni, možete da doplatite. U obrnutom slučaju, uplatili ste, na primer, avgust, a idete u septembru,dobićete novi vaučer umanjen za razliku novca", pojasnio je Seničić.

Izvor: Танјуг

turistički aranžmani
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva