:

:

TV Most

Foto: TV Prva, screenshot

clock

Decembar 18, 2020   22:36

0

185

Predlozi za izmenu Dejtona idu na smanjenje ovlašćenja Republike Srpske

Pritisak po pitanju izmena Dejotna, odnosno Ustava BiH, zapravo ide ka smanjenju ovlašćenja Republike Srpske, rekao je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

On je izjavio večeras da je odluka o promeni ili reviziji Dejtonskog sporazuma pre svega na tri konstitutivna naroda u BiH, ističući da se o tome mora odlučivati konsenzusom, nikako uz preglasavanje.

"Za to se, po Ustavu BiH i Dejtonskom sporazumu pitaju tri konstitutivna naroda i dva entiteta. Ni Igmanska inicijativa, ne previše ni predsednik Srbije. O tome će oni odlučivati, uz konsenzus, ne sme biti preglasavanja", rekao je Vučić na TV Prva, u emisiji u kojoj gostuje sa profesorom dr Ivom Viskovićem i direktorom Fondacije za otvoreno društvo Milanom Antonijevićem, koji su, inače, potpisali inicijativu Igmasnke inicijative za izmenu ustava BiH.

Vučić je istakao da pritisak vodi u drugom smeru, odnosno da je izraz "funkcionalna država" zapravo eufemizam za šustinsko smanjenje kompetencija i prerogativa vlasti Republike Srpske.

"Suština je da se RS oduzmu dodatna ovlašćenja, kako bi BiH bila funkcionalna država. Da nema entitetska ovlašćenja, koja je dobila u Dejtonu i za koji se srpski narod izborio", rekao je Vučić.

Profesor Visković je primetio da BiH nije funkcionalna država kao što bi trebalo, podsetivši da se Ustavom, koji je deo Dejtonskog sporazuma, menja i sam sporazum.

Sa njim je saglasan i Antonijević, koji je ocenio da ima dosta elementa kada je reč o tome zašto je potrebno menjati okvirni deo koji se tiče Dejtona, kada je reč o funkcionisanju institucija, podsećajući da se time bavi i Igmanska inicijativa.

"Građanska" BiH znači da se ne pitaju konstitutivni narodi

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da postoji pritisak mnogo zemalja i različitih političkih činilaca da se promeni ustav BiH kako bi se, kaže, uspostavilo navodno građansko društvo, a zapravo je cilj da se u BiH oduzmu ovlašćenja Republici Srpskoj, pa i Federaciji BiH, ali pre svega Srpskoj.

"Postavljam pitanje, svaki put kada kreće ta histerija iz mnogo zemalja i različitih sektora u regionu, od medijskog i nevladinog i političkih stranaka - šta je to što konkretno hoćete da promenite", zapitao je Vučić i odgovorio da nikada ne dobija konkretan odgovor.

Predsednik Srbije ističe da je cela suština upravo u tome da se razvlaste i Federacija BiH i Republika Srpska, da bi sve bilo na centralnom nivou, pošto po popisu iz 2013. Bošnjaci su po prvi put apsolutna većina sa 51 odsto.

Oni zato, kaže, govore o građanskom društvu, po principu jedan čovek jedan glas, a jasna je većina.

Dakle, kaže Vučić, cilj je da se entiteti ne pitaju ništa, kao i da se ni konstitutivni narod ne pitaju ništa, već da bude jedan čovek jedan glas.

"U pravu su i Visković i Antonijević kada kažu da postoje problemi u funkcionisanju, pošto postoje na različite načine, ali kada postavite direktno pitanje šta biste tačno menjali, nećete dobiti odgovor ili ćete ga dobiti kao što ga je dala ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković, koja Dodika poredi sa Hitlerom".

Vučić je napomenuo da niko nije reagovao na tu njenu izjavu, iako je srpski narod bio najstradalniji u Drugom svetskom ratu.

Vučić kaže da je najvažnije da se sačuva mir i da Srbija poštuje Dejtonski sporazum i teritorijalni integritet BiH.

Izvor: Танјуг

VučićDejtonski sporazumRepublika Srpska
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva