:

:

TV Most

Foto: Танјуг

clock

Avgust 25, 2019   13:16

0

147

Džihadisti se iz ID vraćaju u Albaniju, Bosnu i na KiM

Povratnici koji su se borili na prostoru Islamske države, a poreklom su sa Balkana, uskoro će u velikom broju opkoliti Srbiju, što je ozbiljan bezbednosni alarm, piše "Kurir".

 

Kako list saznaje, hiljade boraca iz Sirije i Iraka vraća se u svoje matične države gde planiraju da se grupišu i osnuju kampove za dalje delovanje.
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da prištinska vlast ima blagonaklon odnos prema džihadistima koji su se na KiM vratili sa ratišta iz Sirije i Iraka i da je to velika opasnost.
"Naše službe rade svakodnevno i neće dozvoliti da se bilo kakva nestabilnost prenese na centralni deo Srbije. Svesni smo rizika koji postoji, ali imamo adekvatne snage koje na to mogu da odgovore", rekao je Stefanović i dodao da se aktivnosti tih ljudi prate kako ne bi doveli građane u opasnost od mogućih terorističkih akata.
Bezbednosni stručnjak Dževad Galijašević kaže da je povratak ratnika uperen direktno protiv bezbednosti celog regiona, pa i Evropske unije.
"U BiH i Mostar dolaze u talasima pripadnici radikalnih verskih ideologija, neutvrđenog i sumnjivog porekla. Oni su preplavili područja koja naseljavaju Hrvati u BiH. Verska i etnička slika se pod pritiskom ovih povratnika sa ratišta značajno menja. Pojedini političari pokušavaju da odvuku pažnju od ovih vrlo opasnih procesa, koji se ovih dana realizuju u BiH", ocenjuje Galijašević.
Političko-vojni analitičar Zoran Dragišić ističe da sve povratnike moraju da prate i procesuiraju nadležne službe jer to države regiona tretiraju kao krivično delo.
"Srbija ima odlične bezbednosne i vojne potencijale za odbranu, bezbednost građana nije ugrožena. Aktivno se prate kretanja islamskih boraca koji su državljani Republike Srbije, pa onda i iz regiona. Svaka država iz okruženja mora da se pobrine da oni budu procesuirani za ono što su radili", navodi Dragišić.
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš kaže da BiH nema institucionalne kapacitete da se suoči sa ovakvim izazovima, a taj posao otežava sukobljavanje političara iz srpskog, bošnjačkog i hrvatskog korpusa, što povećava rizik od ekstremističkih napada. On podseća na nedavno upozorenje koje je objavila Ambasada SAD u Prištini američkim državljanima zbog „aktuelne pretnje koju predstavljaju transnacionalne terorističke organizacije i pojedinici koji zagovaraju ekstremističke ideologije". U poruci se dodaje da su ekstremisti i dalje fokusirani na turističke lokacije, velike javne skupove, tržne centre, prometne puteve, kao i druga mesta koja posećuju gradani zapadnih zemalja.
"Ovo je velika pretnja jer kad Amerika izda takvo upozorenje, to je već akutna opasnost. Nije isključen njihov pokušaj udara na Srbiju jer imaju iste interese kao i prištinske vlasti", izjavio je Dragaš za "Kurir".
Ministar bezbednosti u Savetu ministara BiH Dragan Mektić doneo je odluku da se povratnici iz redova Islamske države i njihove porodice smeste u Prihvatni centar Salakovac, nadomak Mostara, čemu se oštro suprotstavlja njegov zamenik Mijo Krešić. Mektić smatra da je Salakovac idealno mesto za bosanskohercegovačke državljane koji se po osnovu readmisije vraćaju u zemlju, a u tu kategoriju, tvrdi, spadaju i lica koja su trenutno u zarobljeničkim kampovima u Iraku i Siriji zbog ratovanja na strani Islamske države.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona već je upozorilo na katastrofalne posledice za bezbednost ako bi u Prihvatni centar Salakovac bile smeštene porodice povratnika sa ratišta u Siriji.
Nezvanične procene govore da se radi o 300 osoba iz BiH koje su na području Sirije i oko 50 muškaraca u zarobljeničkim kampovima pod nadzorom Kurda i savezničkih snaga", navodi izvor "Kurira" i dodaje da je još veća opasnost za region to što treću godinu zaredom, prema broju zahteva i dobijenih dozvola za boravak u Albaniji, prvo mesto zauzimaju mudžahedini iz Sirije, Pakistana i Iraka.

Izvor: Танјуг

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva