:

:

TV Most

Foto: Танјуг

clock

Septembar 22, 2019   11:03

0

110

Joksimović: EU ostaje posrednik u dijalogu Beograda i Prištine

Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da Beograd svakako nije odgovoran za nastali zastoj u dijalogu sa Prištinom, što je pravilno prepoznala i EU i najvažnije zemlje.

"Predsednik Srbije i Vlada su više puta javno rekli da je Beograd spreman za nastavak dijaloga, naravno nakon što bi se ukinule nelegitimne takse, koje podrivaju regionalni ekonomski prostor, ali se to, uprkos pritiscima EU i SAD, nije dogodilo. Očekujem da se nakon ishoda izbora na KiM i politike koju će o tom pitanju zauzeti novoizabrani predstavnici izvršne vlasti u Prištini, pojača angažman svih zainteresovanih strana da se takse povuku. Onda bi moglo da se govori o nastavku dijaloga. Videćemo. Generalno, u proteklom periodu, sveukupna situacija na terenu je pogoršana upravo jer je Priština opstruisala napredak, koji je uglavnom bio ograničen zbog neuspeha Prištine da se pridržava obaveza i ispunjava rokove za implementaciju ugovorenih aranžmana od 25. avgusta 2015", precizirala je Joksimović u intervjuu za "Kurir".
Na pitanje da li misli da će EU nastaviti da bude posrednik u dijalogu, s obzirom da se najavljuje i promena u formatu dijaloga Beograda i Prištine, Joksimović kaže da misli da će Brisel nastaviti da bude posrednik. "Ovde je važno da se razumeju dve stvari: EU je angažovana kao posrednik u dijalogu zato što se radi o evropskom prostoru i pitanjima iz domena zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU - Brisleski sporazum je domet ZSBP EU - to je uostalom rekla i sama Ketrin Ešton, a i sama misija Euleksa na KiM se sprovodi u tom mandatu - i zato što je EU statusno neutralna strana (pet država članica EU i dalje ne priznaju južnu pokrajinu KiM), te ona kao takva jedina, makar i formalno zadovoljava kriterijum nepristrasnosti, što posredovanjem neke druge ili treće strane ne bi bilo izvodljivo", obrazlaže Joksimović.
Ona dodaje da zato misli da će EU nastaviti da bude posrednik u dijalogu i da će se on nastaviti pod okriljem EU, nezavisno da li će novi visoki predstavnik lično ili uz opunomoćenika nositi ovaj proces. "Da li će EU, uz pristanak strana u dijalogu, pozvati i druge zainteresovane učesnike da se značajnije angažuju u procesu postizanja sveobuhvatnog sporazuma, pitanje je koje se tiče sposobnosti EU da garantuje poštovanje budućeg sporazuma, a da ne izgubi zasluge za njegovo postizanje", dodaje Joksimović.

Zato se, kako navodi, u izvesnom smislu može očekivati da će se, pre sazivanja formalnih sastanaka u Briselu, odvijati intenzivnije diplomatske konsultacije. "Izjava nemačke kancelarke Angele Merkel "da ne postoji rok za postizanje sporazuma, ali da bi ga trebalo postići što pre", dobra je procena i pokazuje da je EU svesna kompleksnosti i težine ovog procesa", ističe Jadaranka Joksimović.
“Građani Srbije podržavaju reforme bazirane na evropskim integracijama”

Joksimović je naglasila i da je izuzetno zadovoljna što je, kako je navela, politika proširenja ostala veoma prisutna na agendi nove komisije i što je opstao, i čak je malo unapređen, portfelj o politici proširenja i susedstva, s obzirom da je do sada bio o pregovorima o proširenju.

"To je jasan signal da je istinito ono što je Ursula fon der Lajen u svom prvom obraćanju Evropskom parlamentu i rekla, da nema celovito zaokružene Evrope bez zapadnog Balkana", dodala je.
Na pitanje da li će Srbiji značiti to što je za budućeg šefa diplomatije predložen Katalonac Žozep Borel, a za proširenje zadužen Mađar Laslo Tročanji, Joksimović kaže da su to dobre vesti za Srbiju, jer je reč o ljudima koji dolaze iz država koje podržavaju proširenje EU. "Pre svega je reč o iskusnim osobama i profesionalcima, ali sa političkim iskustvom, što je uvek važno za proces pregovora i politiku proširenja. Nije dovoljan tehnokratski ekspertizam, već sagledavanja brojnih geopolitičkih, geoekonomskih i uopšte globalnih kretanja i uticaja koje imaju i na kandidate, ali i na EU. Srbiji nisu potrebne prečice ni povlastice, već sagovornik koji strogo, ali pravično vrednuje napredak u postizanju visokih standarda EU, ali i koji dijalog sa Prištinom tretira na statusno neutralan način, što je, kao što znamo, zajednička pozicija EU", ističe ona.
Na pitanje da li je i koliko EU svojim stavom prema Srbiji odgovorna što Srbi gube poverenje u taj savez, kaže da istraživanja koja MEI sprovodi svakih šest meseci govore suprotno, odnosno da postoji stabilano i periodično za koji procenat uvećana podrška procesu evrointegracija.
Ona podseća i da dve trećine građana Srbije podržava reforme bazirane na evropskim integracijama. "To govori o zrelosti naših građana, koji su od 2000. čuli i videli mnogo zaklinjanja u evropski put, a nikakav pomak, već propale privatizacije, socijalnu indiferentnost prema ljudima koji su ostajali bez posla i svojih prava, neuspele reforme pravodusđa, slab priliv investicija, državu koja je bila pred bankrotom i ne previše cenjena na međunarodnoj sceni. Otuda je sve ovo, što je 2014. sa razvojnim ekspozeom, koji je tada premijer Vučić predstavio, održiv realni program, koji nas korak po korak vodi stabilno u EU", zaključila je Jadranka Joksimović.

“Mnogo smo dali koalicionim partnerima”
Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je da će se o personalnim rešenjima u vladi razgovarati posle izbora i da je uvek mišljenja da bi svaka partija trebalo da se samostalno "izmeri" na izborima, nakon čega postizborne koalicije i pregovori imaju smisla.
Joksimović je u intervjuu za "Kurir" rekla da, iako nije zavisna od laskanja, a samohvalisanje joj se ne sviđa, svoje rezultate i te kako beleži, jer po prirodi posla često nisu za javno razmahivanje, pa ih šira javnost nekada i ne vidi.
Na pitanje lista kako je doživela informaciju da će od aktuelnih ministara posle izbora samo jedan od njih ostati u vladi, ona kaže da joj je od toga važnije očekivanje i uverenje da su građani Srbije za ovih nekoliko godina prepoznali održivi, reformski, odgovorno rešen i posvećenim radom ostvarivan strateški pravac razvoja i napretka svih delova Srbije, ali i njenog povratka na mapu evropskih i svetskih odgovornih partnerstava.
"Predsednik Vučić i Vlada su radili u sinergiji i koordinaciji i otuda očekujem stabilan, izuzetno dobar rezultat Srpske napredne stranke, jer je naša politička reforma bila okosnica svake vlade poslednjih nekoliko godina. O resornim i personalnim rešenjima u budućoj vladi razgovaraće se i odlučivati unutar stranke nakon izbora. A da li će ostati jedan ministar ili nijedan, manje je važno", ističe Joksimović.
Na pitanje ko od aktuelnih ministara nije zaslužio da uđe u vladu, ona je odgovorila da je ta vrsta licitacijskog i kladioničarskog odnosa prema vladi uopšte ne interesuje. "Svoje mišljenje i te kako utemeljeno imam o svakome, pa i o sebi, kao i svi drugi i o meni i o drugima. Na kraju, ali najvažnije, građani svakako imaju izgrađeno mišljenje o svakome od nas koji se bavimo politikom, bilo da smo u vlasti ili opoziciji. Ali moj politički stil svakako nije javno raspredanje o mojim kolegama. Kad bude i gde bude trebalo i imalo smisla, reći ću", kaže Joksimović.
Govoreći o svojim rezultatima, ona je istakla da u poslu evropskih integracija i pristupne diplomatije, njena uloga nije da bude omiljena ni u Briselu, ni u Vladi, već da na pouzdanim i odgovornim osnovama komunikacije i pregovora vodi "non-stop diplomatiju", nastojeći da Srbiju prepoznaju kao kredibilnog i odogovrnog partnera. "Otvorila sam 17 poglavlja, potpisala i programirala oko milijardu evra sredstava iz IPA fondova za reforme, brojne škole, bolnice širom Srbije, usmeravala novac u dogovoru sa Evropskom komisijom i kolegama iz Vlade za najbolje projekte, i sve je to vidljivo i urađeno. A mislim da sam zemlju i naše interese uvek čvrsto, ali i na dostojanstveno odgovoran način zastupala", dodaja Jadranka Joksimović.
Na podsećanje da je Vučić rekao da će posle izbora, koalicioni partneri SNS, dobiti manje učešće u vladi i na pitanje da li misli da je SNS do sada bio darežljiv prema koalicionim partnerima, ona je odgovorila potvrdno. "Da, veoma darežljiv. Zaista sam uvek mišljenja da bi svaka politička partija trebalo da se samostalno "izmeri" na izborima, a postizborne koalicije i pregovori onda imaju smisla", dodala je., nije Srbije Domanovićevo "Mrtvo more", već demokratska zemlja pluralizma mišljenja", naglasila je Joksimović.
 

Izvor: Танјуг

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva