:

:

TV Most

clock

April 28, 2020   19:03

0

292

Prijemni ispiti za fakultete planirani za 22. jun

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević izjavio je danas da su prijemni ispiti za fakultete planirani za 22. jun, a da veliki maturanti imaju obavezu da odbrane maturske radove sredinom juna.

"Ono što će biti drugačije za upis na fakultete jeste da je mnogo više budžetskih mesta nego što ih studenata upiše. Napravili smo analizu upisa poslednje tri godine. Dali smo predlog da se preusmere budžetska mesta na nešto što je aktuelnije", rekao je Šarčević.

"Mali maturanti će imati sve modele koji su bili na prethodnim maturama, uživo naravno. Na probnim testovima su bila sva pitanja zatvorenog tipa, da im olakšamo malo. Početkom juna ćemo ih pozivati da vide kako se popunjavanju formulari, kako izgledaju otprilike otvorena pitanja", rekao je Šarčević za B92.

Ministar je ocenio da je obrazovni sistem spreman za povratak dece u škole, ali je istakao da je bitna spremnost roditelja.

On je kazao da postoji potreba da se određeni delovi obrazovnog sistema uključe u proces rada zbog dece čiji roditelji moraju da rade.

"Da neko ne bi vodio decu kod dede i babe ili nema para da plati za čuvanje deteta, moramo napraviti tu vrstu dogovora i sa time su se složili epidemiolozi", rekao je Šarčević i ponovio da se od 11. maja otvaraju predškolske ustanove.

Najavio da će javnosti u četvrtak izneti detalje u vezi sa otvaranjem vrtića, kao što je njihovo radno vreme, ko sme da dovodi i odvodi dete...navodeći da se na posao vraćaju skoro svi vaspitači.

Ministar je istakao da je preporuka struke da deca ne moraju da nose zaštitnu opremu.

"Mi ćemo da obezbedimo opremu i napravićemo pet velikih punktova za sve ustanove", rekao je on.

Naglasio da će insistirati na odgovornosti direktora.

"U smislu da je on glavni dežurni i da svi procesi počinju i završavaju kod njega. On je taj koji ima autoritet da kaže učitelju, đaku, roditelju, čistačici 'izvini ti to, ti radiš ovo'. Ja ću to strašno kontrolisati. U zakonu stoji da ja njih mogu da smenim", rekao je Šarčević.

Govoreći o prelasku na elektronsku upravu, Šarčević smatra da ne treba porediti Srbiju sa Skandinavijom, Korejom, Singapurom i zemljama koje su daleko odmakle u tom procesu, ali je istakao da naša zemlja može da se poredi sa Vijetnamom, koji je šesti na PISA testu i sa zemljama koje su napravile veliki napredak, kao Poljska.

"To su velike i celokupne reforme, one nisu parcijalne. Mi smo uspeli da dobijemo oko 30 miliona evra za obuku nastavnika. Mi smo 50.000 nastavnika obučili za nove metodologije nastave", rekao je Šarčević.

Napomenuo je da je nastava na daljinu tek bila planirana u strategiji, a da smo je već sada radili "na uzorku cele države".

Predlog kvota za upis na fakultete završen, uskoro na Vladi

Završni predlog kvota za upis na fakultete za sledeću školsku godinu je u Ministarstvu prosvete, tačka na predlog biće stavljena na sastanku sa Konferencijom univerziteta Srbije, a u roku od nedelju dana taj predlog će ići na odluku Vlade Srbije, rekao je Šarčević.

U izjavi za Tanjug ministar je naveo da u odnosu na prošlu godinu ima izmena u kvotama za upis na fakultete, pre svega što se, kaže, na nekim fakultetima nudi više budžetskih mesta nego što se studenti interesuju.

Struke koje nisu popularne među studentima, navodi Šarčević, jesu geodetska, pravna, a i interesovanje za pedagogiju nije veliko, dok se za poljoprivredu polako “budi”.

Međutim, dodaje ministar, interesovanje za Medicinski fakultet, Stomatološki fakultet, FON i ETF sve više raste.

"Izmena kvota nije samo formula, uzeli smo metod, napravili analize, onda smo gledali šta je interes države, a to su fundamentalne nauke, pojačavanje grana gde je potrebno radne snage, i, naravno, nije samo reč o povećavanju kvote, već sa tim morate povećati i prostor i uslove", naveo je Šarčević.

Zbog toga država, kaže, trenutno realizuje izgradnju nekoliko novih zgrada fakulteta u koje je će biti uloženo 100 miliona evra.

Šarčević je podsetio da je Ministarstvo prosvete, u saradnji sa Konferencijom univerziteta i Nacionalnim savetom za visoko obrazovanje, krajem prošle godine formiralo radnu grupu koja je imala zadatak da analizira upis na studentskim programima i za strukovne i za akademske studije.

Ta radna grupa, dodaje ministar, primetila je da “ima dosta lufta” i da se negde nudi više budžetskih mesta nego što je potrebno.

"Izmene podrazumevaju preraspodelu mesta, tako na primer, ako je veće interesovanje za medicinske struke ili za IT, onda tu povećavamo kvote, međutim, ne smemo da diramo kvote onih fundamentalnih nauka", objasnio je Šarčević.

Dodao je da će se za one struke koje su deficitarne, dati nova kvota.

Izvor: Танјуг

Šarčevićprijemni ispitifakulteti
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva