:

:

TV Most

Foto: Tanjug

clock

Januar 26, 2021   18:15

0

93

Stupio na snagu izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti; Zakon već na Ustavnom sudu

Izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica u Crnoj Gori stupio je danas na snagu. U danu stupanja na snagu Zakona o slobodi veroispovesti nevladina organizacija Montenegro International (MI) podnela je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu njegove ustavnosti.

Ovaj Zakon je u setu još nekoliko zakonskih akata i svi su danas stupili na snagu, nakon što su objavljeni u Službenom listu.

Predsednik Milo Đukanović potpisao je 23. januara zakone, pošto su ponovo usvojeni u Skupštini Crne Gore.

Prvi put zakoni su usvojeni 29. decembra prošle godine, ali je Ðukanović tada odbio da ih potpiše i vratio ih parlamentu na ponovo usvajanje.

Drugi put zakoni su u parlamentu usvojeni bez izmena.

Đukanović ih je potpisao, uz napomenu da dileme koje je imao u vezi sa tim zakonima ostaju i pozvao sve subjekte u Crnoj Gori da zatraže ocenu njihove ustavnosti.

Zakon o slobodi veroispovesti već na Ustavnom sudu

U danu stupanja na snagu Zakona o slobodi veroispovesti nevladina organizacija Montenegro International (MI) podnela je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu njegove ustavnosti.
Ova NVO od Ustavnog suda traži i da donese naredbu o obustavi izvršenja osporenih članova Zakona, do konačne odluke suda jer bi, kako tvrde, njihova primena legalizovala princip diskriminacije između verskih zajednica.

Primenom zakona bi, kažu, bila legalizovana diskriminacija i ukinuta garantovana sloboda i prava njihovih vernika, legalizovane bi bile protivpravne radnje otuđenja državne imovine i kulturnog blaga Crne Gore u ime i za račun verske zajednice koja, kako navode, "nema pravni subjektivitet u Crnoj Gori, koja je verska zajednica druge države i iz kojih razloga to kulturno blago može biti bespovratno otuđeno".

U opširnom saopštenju, koje prenosi podgorički portal RTCG, tvrdi se da je pomenuti zakon u dva navrata usvojen bez kvoruma, pa bi, kažu, nastavljanjem njegove primene to bio uvod u pravnu anarhiju i bila bi podrška svakom organu i telu da svojevoljno i protivpravno donosi odluke.

"Zato je od posebnog značaja i hitnost razmatranja ove Inicijative i donošenje Odluke Ustavnog suda da ovaj Zakon nije usvojen na način i po postupku definisanim Ustavom i Zakonom, te kao takav ne može proizvoditi pravno dejstvo niti opstati u pravnom saobraćaju države", navodi se, između ostalog, u Inicijativi.

Predsednik Milo Đukanović potpisao je 23. januara set zakona među kojima je i Zakon o slobodi veroispovesti, a u objavi na Tviteru je naveo da je time pokazao da poštuje Ustav, ali da su njegove dileme u vezi sa tim zakonom ostale i pozvao sve subjekte da pokrenu inicijativu Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti tog akta.

Izvor: Tanjug

0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva