:

:

TV Most

Foto: Танјуг?Globsek

clock

Jun 07, 2019   17:12

0

203

Vučić: Samo kompromisom do rešenja kosovskog pitanja

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas na panelu "Dijalog Beograd - Priština - ulaženje u srž", u okviru međunarodne konferencije "Globsek" u Bratislavi, da se do rešenja kosovskog pitanja može doći samo kompromisom i da ono mora biti takvo da obe strane "malo popuste".

Vučić je naveo da Priština i Srbija imaju drugačija tumačenja o teritoriji Kosova.

Prema njegovim rečima, prištinske vlasti i albansko stanovništvo smatraju da Kosovo pripada njima, i da je nezavisna država, a prema srpskom Ustavu Kosovo je teritorija Srbije.

"Tači je rekao da su takse uvedene protiv Srbije zbog našeg agresivnog ponašanja, a mi smo radili samo naš posao, a to je da se borimo protiv članstva Kosova u UNESKO i Interpol. Ništa agresivno nismo uradili što bi ugrozili albanski anrod. Nismo ništa učinili da im naudimo. Jedino pitanje je da se ne slažemo po pitanju statusa, i prema njima to je agresivno srpsko ponasanje"; rekao je on.

Vučić je negirao tvrdnje Tačija da se u Briselskom sporazumu nalazi odredba da Srbija neće da blokira Kosovo na putu ka članstvo u međunarodnim organizacijama, i dodao da je to nešto što se nalazilo u nacrtu, ali ne i u finalnom dokumentu.

Kako je podvukao u finalnom dokumentu se nalazi da obe strane neće jedna drugu blokirati na evropskom putu, pa se to tiče samo puta ka EU, ali ne i UNESKO i Interpola.

Podsetio je da je Tači nekada bio protiv taksi, koje su suprotne CEFTA sporazumu, koje je potpisala i Priština još 2006.

Ukazao je da Srbija ni nakon što je Priština jednostrano proglasila nezavisnost 2008. nije uvodila nikakve protivmere.

"Oni su mislili da Srbija treba da podrži njihovu nezavisnost", konstatovao je on.

Vučić je upitao, koliko će Prištini biti potrebno, kada se ukinu takse, da ponovo razgovara, pošto je Beograd spreman da to odmah učini odmah po ukidanju taksi.

„Mi smo spremni da počnemo da pregovaramo odmah. To sam rekao svojim građanima vise puta", naglasio je on dodajući da je neophodno da i Priština pravi ustupke.

Ukazao je da kosovsko pitanje mora rešiti, ako ne danas zbog političke situacije, neki drugi će morati to da urade i naglasio da je rešenje moguće samo ako je kompromisno.

Vučić je, rekao da gde god da se održava skup na kojem se govori o kosovskom problemu, uvek se postavlja pitanje da li će doći do podele, razmene teritorija, i da svi pitaju da li će Beograd I Priština postiće sporazum.

"Važnije od odgovaranja na pitanja koja priželjkuju drugi, jeste da moramo to da rešimo zbog nas", naglasio je on.

Prema njegovim rečima u redu je da Nemci, Amerikanci i Rusi budu zainteresovani, ali ovo pitanje je od najvećeg značaja za nas koji živimo tamo, i važno je za nas šta ćemo da uradimo za svoju budućnost.

Rekao je da može da govori samo u ime Beograda, i da srpske vlasti čine sve da bi se postigao dogovor sa Prištinom, ali da nažalost do sada u tome nije bilo uspeha, a i sadašnja situacija nije najbolja.

"Ako pitate kakve su nam mogućnosti za rešenje, ja sam prilično pesimističan, ali to ne znači da neću dati sve od sebe kao i svi drugi da održimo mir, stabilnost, a u isto vreme pokušamo da nađemo moguća rešenja", podvukao je on.

Vučić je kazao da su, kada su dve strane počele da daju predloge, usledile osude od strane čitave međunarodne zajednice.

Ukazao je i da polovina sveta podržava nezavisnost Kosova, a druga polovina je nije priznala i nema nameru da to učini.

"To znači da moramo mi da nađemo rešenje. Ako je politička situacija danas takva da ne možemo to da učinimo, neki u budućnosti moraće to da urade. Nadam se da će biti nekih hrabrih ljudi ne samo u Beogradu, već i Prištini da prihvate rešenja koja će biti kompromis, a ne koja će samo njima odgovarati", objasnio je on.

"Rešenje mora biti takvo da obe strane nešto malo popuste. Ne može biti da Srbi moraju da priznaju bezuslovno nezavisnost. To se neće dogoditi", podvukao je on.

Dosta mi je okrivljavanja, Srbija ispunila sve obaveze

Panel posvećen dijalogu Beograda i Prištine u jednom momentu je prerastao u direktnu raspravu o tome šta je i ko zaista ispunio od obaveza iz zajednički potpisanog briselskog sporazuma.

Vučić je istakao da je Beograd ispunio sve svoje obaveze iz Briselskog sporazuma,a Priština ni jednu jedinu - formiranje ZSO - i poručio da mu je dosta da međunarodna zajednica stalno za nešto okrivljuje Srbiju.

"Ne želim da predstavljam državu koja će stalno biti osumnjičena od strane međunarodne zajednice da uništava mir, a svi ostali su sveci i anđeli. Meni je toga dosta. Mi smo ispunili sve obaveze i niko ne može reći da to nije tako. Niko ne može da kaže, uključujući i Tačija da ništa nismo ispunili do sada. ", poručio je on

On je ocenio i da se situacija na Kosovu komplikuje sve više i rekao da se nada da će se mir održati, i da će još većim naporima pokušati da se postigne dogovor.

Na Tačijeve tvrdnje da Srbija nije ispunila sve svoje obaveze, navodeći integrisano upravljanje granicama, energetski sporazum i prohodnost mosta u Mitrovici Vučić je odgovorio da u Briselskom sporazumu nema ničega po pitanju mosta, a da samo u stavki 13 stoji da će se intenzivirati diskusija o energetici i telekomunikacijama .

„Upravljanje granicama, most u Mitrovici se ne pominju uopšte u sporazumu", naglasio je on.

Vučić je istakao da je Tači, kada je reč o ZSO, pre samo dva dana rekao da to neće formirati, i da je kao i ranije promenio svoje mišljenje nakon što je potpisao dokument.

Međutim, dodaje da ne želi da igra igru okrivljavanja drugih, jer je spreman da nastavi dijalog sa Tačijem ili bilo s kim koji hoće, jer je od ključnog značaja, kako je rekao da se sporazum postigne.

"Nadam se da će nam današnji razgovor pomoći da u budućnost jače radimo u pokušaju da nađemo rešenje za naše probleme", poručio je Vučić.

Kada je reč o odnosu Srbije i Rusije Vučić je ponovio da je Srbija nezavisna država na evropskom putu, koja će zadržati dobre odnose sa Moskvom.

On je to rekao upitan o odnosima Srbije i Rusije, uz opasku - kako njemu uvek zapadne takvo pitanje.

„Imamo dobar odnos sa Rusijom i to je to. Mi smo na evropskom putu, što uvek naglasim predsedniku Putinu kada se sastanemo. Mnogi evropski lideri zaborave da to pomenu kada se vide sa njim...Srbija je nezavisna država na svom putu ka Evropskoj uniji i ima dobre odnose sa Rusijom".

Na panelu "Ulaženje u srž dijaloga Beograda i Prištine" učestvuju i predsednik Crne Gore Milo Đukanović, predsednik privremenih vlasti u Prištini Hašim Tači, te i direktorka za Zapadnu Evropu, Zapadni Balkan i Tursku u Evropskoj službi za spoljne poslove Angelina Ajhorst.

Panel moderira Valeri Hopkins, dopisnica „Fajnanšel tajmsa" za jugoistočnu Evropu.

Želimo u EU, mnogo toga je do nas, ali nije sve

Vučić je rekao da svi lideri Zapadnog Balkana žele da njihove zemlje uđu u Evropsku uniju, da mnogo toga jeste do nas, ali da nije sve, da nešto zavisi od želje Unije i da toga treba biti svestan.

Govoreći na panelu "Zapadni Balkan: Udaljavanje od EU?", Vučić je na pitanje moderatorke Valeri Hopkins, dopisnice "Fajnenšel tajmsa" za jugoistočnu Evropu, kako gleda na evropske integracije Albanije i Severne Makedonije, koje čekaju datum za početak pregovara, Vučić je rekao:

"To bi bile dobre vesti za njih i njihove građane. Bar bi dobili neku nadu, što je dobro za njih. A šta je dobro za njih dobro je i za nas."

Kada je reč o evropskim integracijama Srbije naša najveća prepreka je Kosovo, kaže Vučić, mada Srbija ima još dosta toga da učini i na polju vladavine prava.

Naveo je da po pitanju ekonomije u Izveštaju EK nije bilo primedbi, već da se dosta toga odnosilo na vladavinu prava, rad parlamenta.

"Ali najvažniji i najveći deo Izveštaja EK i ne samo toga je o tome šta ćemo sa Kosovom i Prištinom", rekao je on.

Vučić se osvrnuo i na reči predsednika Crne Gore Mila Đukanovića o tome da ne postoji odgovarajuća alternativa za EU, konstatacijom da nemamo alternativu ali da je važno da se držimo zajedno i to mnogo snažnije nego do sada.

"Zato se uvek zalažem za potencijalni sporazum Beograda i Prištine. Jer kada bismo to uradili, kao blok nacija, teritorija, zemalja, mnogo toga bismo mogli više nego danas.

Ali, postoji još jedna stvar koja nije do nas, već je želja EU zemalja", rekao je Vučić.

Najavio je da će sutra razgovarati i sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

Neke stvari su na njima, ali do tada mi moramo da uradimo nešto za naše građane.

"Mnogo prepreka treba da bude uklonjeno", naveo je Vučić, napomenuvši da će Srbija sa Severnom Makedonijom uspostaviti zajednički granični prelaz, što je veoma važno.

O tome sam, dodao je, razgovarao i sa predsednikom i sa premijerom Severne Makedonije.

"To će stupiti na snagu za dva meseca. To ćemo uraditi sa ostalim susedima, to će biti dobar korak napred", kaže Vučić, izrazivši spremnost da u budućnosti bude oformljena i carinska unija, sve u cilju privlačenja investitora.

"Znam da će to mnogi videti kao zamenu za EU, nije me briga kako vide, to je od najveće važnosti za naš region. Možemo da ostanemo na putu EU, ako hoćete -uzmite nas, a ko nećete, sami ćemo brinuti o sebi. Ako napravimo regionalnu ekonomsku zonu možemo da imamo dva ili tri puta veći privredni rast", istakao je Vučić.

"Da , svi bismo voleli da vidimo svoje zemlje u EU. Članstvo u EU je želja Mila Đukanovića, to je i moja želja, mnogo toga je do nas, ali nije sve i toga treba biti svestan", zaključio je Vučić.

U Srbiji se nasilje kažnjava

Vučić je, odgovarajući na pitanja iz publike na panelu u Bratislavi, rekao da se u Srbiji svako nasilje kažnjava, te da je istražen i napad na jednog od lidera opozicije Borka Stefanovića i da je suđenje u toku.

Vučić je tako odgovorio na pitanje iz publike na panelu o Zapadnom Balkanu, da li je istražen napad na Borka Stefanovića, posle kojeg su počeli protesti u Srbiji.

On je rekao i da je dobijao lekcije od mnogih da će Srbija biti zemlja u kojoj će se dogoditi ubistva i napadi na novinare, ali da se nakon toga upravo to desilo u mnogim zemljama EU i drugim, a u Srbiji ništa slično.

"U svakom slučaju, mi uvek kažnjavamo sve ljude koji koriste nasilne metode i nastavićemo to da radimo", rekao je Vučić.

Govoreći o protestima i broju ljudi koji protestuju, Vučić je rekao da je veoma zadovoljan tonom protesta, iako oni nekada postanu nasilni.

Istakao je da skoro niko nije uhapšen, što se ne dešava u nekim evropskim zemljama, te da su demonstranti slobodni da izraze svoju volju.

Vučić je, govoreći o uticaju protesta na javno mnjenje, rekao da njegova partija, iako je po nekim anketama izgubila nekoliko procenata zbog pitanja KiM, ima mnogo veću podršku od svih drugih.

To, kaže on, pokazuje da su Srbi odlučni da slušaju prave reči i da prihvate realnost, a ne snove nekih ljudi.

"Ali delim vašu zabrinutost i nadam se da će i u drugim zemljama sve biti urađeno onako kako smo to mi obavili", rekao je Vučić

Dodao je, međutim, da mnogo toga može da se uradi kako bi se omogućio bolji ambijent za slobodne medije i slobodu izražavanja.

"Ne bežim od te teme", istakao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje iz publike o demografskim izazovima, Vučić je rekao da je to najteže pitanje za sve zemlje u regionu, te da je situacija teža čak i u nekim zemljama EU, poput Bugarske i Hrvatske.

On je naveo da nije lako uhvatiti se u koštac sa tim problemom i da se, pre svega, mora poboljšati ekonomija i životni standard.

"Evropska perspektiva je jedan od ključnih odgovora za sve naše zemlje", rekao je Vučić.

Pokazali smo da je Srbija odgovoran i ozbiljan partner

Vučić je izjavio da je na panelima, posvećenim dijalogu Beograda i Prištine, pokazao da Srbija govori istinu i da je ona ozbiljan, odgovoran i pouzdan sagovornik.

"Imali smo težak dan, zastupali smo interese Srbije. Borio sam se koliko sam mogao i čini mi se - uspeo da pokažem da govorimo istinu. Dva puta sam vraćao Tačija na tačke Briselskog sporazuma i pokazao da govorimo istinu", rekao je predsednik novinarima u Bratislavi, u pauzi između panela i bilateralnih susreta.

Budući da je jedno od pitanja sa panela bilo u vezi sa odnosima Srbije i Rusije, Vučić je primetio da je to uvek ključno pitanje koje se postavlja Srbiji.

"Uvek im je to glavna zamerka, ovi drugi mogu da ne poštuju šta god hoće, ali je uvek pitanje za nas odnos sa Rusijom i Putinom. Sad je problem što ćemo da izvozimo sir u Rusiju...", primetio je Vučić.

On je rekao da je zadovoljan što je danas bila prilika da se razgovara, ne samo na Forumu, sa Angelinom Ajnhorst, Ketrin Ešton, ali i sa američkim zvaničnima Ronom Džonsonom i Filipom Rikerom.

"Ljudi traže neko rešenje, vide da to ide u teškom smeru, da odnosi nisu jednostavni. Svako bi želeo rešenje, a onda Priština uvede takse. Kako hoćete rešenje, a nemate pravo na slobodnu trgovinu i protok robe", rekao je Vučić.

Dodao je da oseća da je na neki način oslobođen svake vrste pritiska, ali da uvek ima ogromnu odgovornost prema Srbiji i građanima.

"Znam koliko je važno da sačuvamo mir i stabilnost", istakao je predsednik.

On je primetio i da je pozicija Srbije danas bolja nego ranije i da u poslednjih sedam godina, čak i ono što su prethodne vlasti gubile, nismo dali da bude izgubljeno, a oporavili smo ekonomiju.

Kako je rekao, i danas je u Bratislavi bilo samo pohvala na račun srpske ekonomije, te ponovio da Srbija u tom smislu nema problema, već je najvažnije da čuvamo mir.

Još jedan poziv Trampu da poseti Srbiju

Predsednik  Vučić izjavio je danas da je uputio još jedan poziv predsedniku SAD Donaldu Trampu da poseti Srbiju, preko američkih zvaničnika, Rona Džonsona i Filipa Rikera, sa kojima je danas razgovarao na marginama Globsec foruma u Bratislavi.

On je u izjavi novinarima istakao da bi ta poseta bila "injekcija" za odnose dve zemlje, ali i rešavanje problema u regionu.

"Rekao sam da je malo zemalja u kojima on kod ogromnog broja stanovnika ima veću podršku od svih njegovih političkih protivnika u Americi, kao i da dugo predsednik SAD nije dolazo u Srbiju", preneo je Vučić novinarima.

On je ostakao da bi poseta Trampa bila velika promena u odnosima.

Kako je rekao, Srbija zna da je mala zemlja i da ne može američki predsednik da se bavi Srbijom ni na dnevnom ni na nedeljnom nivou, ali da bi Trampova poseta bila važna i da bi predstavljala injekciju bilateralnim odnosima dve zemlje, ali i rešavanju svih problema u regionu.

Sutra o Kosovu i Metohiji sa Merkelovom

Predsednik Srbije najavio je da će u subotu razgovarati telefonom sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, a da će glavna tema razgovora biti KiM.

"Šta može da bude tema razgovora, KiM naravno. Pitaću je i za dodatnu podršku i pomoć Nemačke, i za nemačke investicije, ali naravno da će tema biti Kosovo i Metohija", rekao je Vučić.

Do razgovora Vučića i Merkelove dolazi uoči najavljenog sastanka u Parizu, početkom jula.

Izvor: Танјуг

VučićBratislavadijalog
0 Komentara

Postavi komentar

Napiši svoj komentar ovde. Tvoja email adresa neče biti vidljiva